Skip to main content

MAJÁLIS, AVAGY ISMÉT MAGYAR SZENTMISE


Szent Vencel templom, Ostrava

      Az ostravai magyar közösség életében nagyon fontos a hagyományok megtartása, értekeink öröklése és továbbadása. Ezek közé tartozik a magyar keresztény értékek fontossága is, mely a magyar nemzet elengedhetetlen tradíciói közé tartozik. Hiszen mi egy keresztény nemzet vagyunk, egy keresztény közösségként kell gondolkonunk és cselekednünk és továbbadni utódainknak. Ezek elvek alapján az ostravai- igaz kicsi, de annál erősebb magyar közösség évente kétszer megszervezi az ostravai és környékbeli lakosok számára a magyar szentmise megünneplését. Ez az alkalom ebben a félévben éppen május elsejére esett, mely egyben az Édesanyák ünnepével is egybeesett. Ez egy jó alkalom volt számunkra, hogy megünnepeljük a szeretet ünnepét: a szerelmesek napját, a szerelem hónapját, legdrágább Édesanyánk iránti szeretetünket és szeretetünket az ostravai magyar klub iránt. Hiszen ünnepelni mindenki szeret, és még ha összejön több ünnep, annál nagyobb az öröm.


Jenei János, az ostravai FMK (Fiatalok Magyar Klubja) alapítója


     A magyar nyelvű szentmisét ismét az ostravai Szent Vencel teplom biztosította nekünk, ahova ebben az évben Zsidó János plébános úr helyett a helyettes atyát láthattuk vendégül, hogy cerebráljon ezen az ünnepi szentmisén. Zsidó atyának sajnos a betegsége közbeszólt az utazásba, de ennek ellenére gondoltunk rá és imáinkba foglaltuk, hogy minél hamarább ismét kitűnő egészségnek örvendhessen.



      Örültünk, hogy ha nem is mindenki, de az ostravai magyar klub egy kis magja eljött és jelenlétével megtisztelte eme eseményt. Jó volt együtt lenni, együtt imádkozni és énekelni ismert keresztény dalainkat. Gyönyörű szentbeszédet hallhattunk az atyától, mely buzdításra invitált minket és bátorított keresztény és magyar értékeink minél további megtartásához. Nem szabad megengednünk kis közösségünk széthullását. 

Az FMK képviselete



      A szép szentmise után a klubban folytattuk a vasárnapot. Itt a mi kis szakácsnőnk, Bors-Fiszli Edit sürgölődött-forgolódott, aki már előző este mindent elkészített, megfőzött és megsütött. Fantasztikus gazdag zöldséglevessel fogadott minket, melyből mindenkinek dupláznia kellett. Ezután egy parádés lecsóshús rizzsel volt a főfogás. De akinek ez még nem volt elég, ezután jöttek a finomabbnál finomabb sütemények és pogácsák jó kis magyar borok kiséretében.

Ebéd a magyar klubban

      A hangulat ismét jó volt, sőt! Nem számít mennyien vagyunk, az számít, hogy együtt vagyunk és jól érezzük magunkat egymás társaságában. Ez az az ostravai magyar közösség, mely együtt van születésnapokon, ünnepeken, főzéseken és együtt ünnepeljük a szentmiséket is.
Isten áldása legyen a magyar klubra!

A bejegyzést készítette: Ivkovič Krisztina

Comments

Popular posts from this blog

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az egykori monarchia t

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a magyar
A Karlovy Vary-i Magyar Alapszervezet megalakulása, avagy a Magyar Specialitások boltjától a magyar klubig Szeptember végén volt szerencsém közel a német határnál meglátogatni e festői szépségű és világhírű nyugat-csehországi várost. Felkeltette érdeklődésemet, hogy számomra meglepő módon itt is élnek magyarok. Két csodálatos napot töltöttem a városban Turay Erzsébet elnök asszony és Kalinová Valika társaságában. Ott létem alatt a beszélgetések és a városban tett séták során betekintést nyerhettem a helyi magyar szervezet életébe. Az ott tartózkodásom célja az volt, hogy egy interjú keretében bemutassam a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének legfiatalabb magyar tagszervezetét, amely ez év elején alakult meg. Karlovy Vary központja János: Hogyan indult a helyi magyar szervezet alakulása? Erzsébet: Lényegében, amikor ideköltöztünk a csehországi Karlovy Vary-ba, akkor az volt a fő gondunk, hogyan újra kezdeni. Úgy döntöttünk, hogy nyitunk egy boltot