Skip to main content


5 ÉVES AZ FMK 

Mikor Ostravára kerültem és felkerestem a helyi magyarokat, azt vettem észre, hogy fiatalok nagyon nincsenek. Pedig mindig is csodáltam az egyetemi diákszervezeteket, hogy milyen buli lehet ott! Ez motivált és motivál a mai napig is- diákéveim utolsó szakaszában- a fiatalok összefogására. 

- 2014.október 15., Caruso Pizzéria, Ostrava 

Este hét körül lehet. Egy szemüveges srác ül egyedül az asztalnál egy korsó sörrel a kezében. Gondoltam, ő lesz az, akivel lebeszéltük a találkát. Jenei Jánosnak hívták. Csatlakozva hozzá először kicsit mindketten megszeppenve mértük fel a terepet. Ekkor jött meg Lanči Miroslav, akivel már hármasban folytattuk a csevejt. Egy estényi beszélgetés elég volt arra, hogy körvonalazódjon fejünkben az ötlet: szükségünk van egy fiatal magyar összefogásra a városban. Még konkrét terveink nem voltak, de tudtuk, hogy most van itt az ideje lépni. 

... és így kezdődött az FMK. Három fiatal, három különböző helyről, más-más célokkal és más-más időben érkezve a városba, mégis ezen az őszi estén volt itt az ideje a mi nagy találkozásunknak. Már érlelődött bennünk az ötlet, de a kiforráshoz még több időre, de legfőképpen több emberre volt szükség. Ez volt az elsődleges lépés, hogy toborozzunk! A fiúk főleg a munkahelyen ill. a helyi alapszervezet tagjain keresztül, én pedig az Ostraván tanuló diákok körében. Bevallom, sok nyomozás és erőfeszítés volt a háttérben mire össze tudtuk szedni az első néhány, majd a többi ma már csoporttagot. De megérte! 

Mindig is a dinamikusság jellemezte ezt a barátai társaságot: megvan az erős mag, de amellett rengeteg átmeneti fiatallal is csatlakoztunk: néhány napot töltöttek Ostraván és felkerestek minket, itt tanultak egy félévet az egyetemen, látogatóba jöttek az itteni barátaikhoz, rövidtávú munkára voltak leszerződve a városba, stb. De talán pont ez volt mindig is a jó benne: állandó de mégsem. 

Visszagondolva az elmúlt fél évtizedre a jó érzések a dominánsabbak. Bár nem tagadom, sokszor fel akartam adni, sokszor csalódtam, voltam megbántva vagy elegem volt az egészből. De aztán mindig erőre kaptam s folytattam, folytattuk közösen. Talán az motivált engem személy szerint mindig a legjobban, hogy amíg itt vagyok az egyetemi éveim miatt, addig hozzam ki belőle a maximumot. És pont ezt láttam a csapat többségén is. Jó volt mindig összejönni, együtt lenni, új tapasztalatokat szerezni. Egyénileg kellett mindenkinek megtalálnia saját magában miért akar vagy éppen nem akar ennek a társaságnak a tagja lenni. 

Számtalan különböző programok szerveztünk magunknak az elmúlt évek során. Kipróbáltuk a sportolás egyes műfajait: jégkorcsolya, biciklizés, bowling, de az extrémebb gokartól, lézerharctól vagy virtuális valóságtól sem riadtunk vissza. Elmentünk együtt különböző kultúreseményekre, mint pl. színházba, moziba, gálaestre, bálba, kiállításra vagy saját filmestét szerveztünk. Meglátogattunk több múzeumot és látogatóközpontot az múzeumok éjszakáján, és együtt emlékeztünk meg március 15-ről. A szórakoztató gyermekrendezvényekből és társasjátékestékből sem vontuk ki magunkat, de a néptánctanulás is a kedvencek között szerepel. A kirándulás terén a közelebbi és távolabbi úticélok is a listánkon voltak, melyekről beszámolók is készültek. Aktívan bekapcsolódtunk a CSMMSZ Ostravai Helyi Egyesülete munkájába blogírás, progpagálás, média, reklám, szerkesztés, grafika, kiadványösszeállítás, videókészítés és fotózás formájában. De, el kell hogy áruljam, hogy azért programjaink többségében a központi elem mindig is az étkezés volt. Vagy magunk csináltuk, vagy gyakran eljárunk különböző helyeket kipróbálni a városban. Mert hiszen az evés és egy korsó sör mellett tudjuk a legjobban kibeszélni ügyes-bajos dolgainkat. 

- 2019.október 15., Caruso Pizzéria, Ostrava 

Este fél hét van. Az étterem még üres, de az előre lefoglalt 13 fős asztalsor már szépen feldíszítetten vár minket. Rögtön fel is akasztjuk a hatalmas ötös számot ábrázoló arany lufit az ablakra. És várunk, de már nem sokat, hiszen fokozatosan megérkezik a mai születésnapi bulira az FMK csipet-csapata. Az elmúlt öt év néha kilátástalannak tűnő pillanatai után mikor egy fél óra múlva körbenézek, büszkeség és hatalmas öröm tölti el szívemet: olyan emberekkel vagyok körülvéve, akikkel talán csak elmennénk egymás mellett az utcán, nem is köszönnék, sőt azt sem tudnánk, hogy a másik magyar, ha nem sikerült volna közös erővel létrehozni az FMK-t. Ők az én kis ostravai családom, akikkel ebben a kavargó városban a legjobban érzem magam. Ők azok, akikkel öröm együtt lenni, beszélgetni, nevetni. És pont ezt bizonyította be ez a hosszúranyúlt fantasztikus este is. Köszönöm FMK!


A bejegyzést készítette: Ivkovič Krisztina

Comments

Popular posts from this blog

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az egykori monarchia t

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a magyar

Gondolatok a Prágai Magyar Bálról

A bársonyos forradalmat követő időszakban alakult szervezet, mely céljául tűzte ki a csehországi magyarság egyesületi formában történő összefogását és kulturális programjainak megszervezését, már egy évvel megalakulás után, 1992-ben megrendezte a Prágai Magyar Bált. Ennek helyszíne a Vinohrady városrész (Prága 2) Vasutas Kultúrháza volt. A sikeres kezdetet további bálok követték a smíchovi (Prága 5) Nemzeti Házban. Ezek a rendezvények a későbbiekben már nemcsak a prágai helyi szervezet különböző generációinak jelentett kulturális és szórakozási élményt, hanem rendszeres találkozási lehetőséget biztosított más helyi szervezetek tagjainak is a báli együttlét szabadabb, kötetlenebb körülményei között. Nagy örömünkre szolgál, hogy más helyi egyesületekre (Brünn, Ostrava) is hatással volt a prágai bál, és immár ők is rendszeresen szerveznek hasonló eseményt, a novemberi Katalin bált.   Nagy előrelépést jelentett a bál helyszínének áthelyezése Prága központjába, a repreze