Skip to main content

Márciusi mulatságok 2018

Együtt mulattak a felvidéki magyar diákok Prágában


     A prágai Ady Endre Diákkör 2018 március 8-10. között rendezte meg a már tradícióvá vált háromnapos nagyszabású rendezvénysorozatát. A Márciusi Mulatságok egy 1990 óta minden évben megrendezésre kerülő háromnapos rendezvénysorozat, melynek célja, hogy a Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban tanuló felvidéki magyar diákok találkozzanak, közösen szórakozzanak, ápolják a személyes baráti és szervezetek közti kapcsolatokat és együtt emlékezzenek meg nemzeti ünnepünk alkalmából. Évek óta rendszeres vendégei az eseménynek a szegedi, erdélyi és vajdasági diákszervezetek képviselői is, ezzel erősítve az egész Kárpát-medencén átnyúló együttműködést.
     Az idei programsorozatot a csütörtök esti hagyományos sörözés indította a Klamovka étteremben. A sörözés és beszélgetés mellett minden résztvevőnek lehetősége nyílt moldvai és gyimesi tánclépéseket tanulni, amihez a Huzavona és a Folkpakk együttesek szolgáltatták a lábalávalót. 
Táncház a Klamovka vendéglőben
     Péntek este folytatódott a program a koncertekkel. Elsőként a felvidéki fiatalokból álló és egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Estendøn zenekar lépett színpadra és pezsdítette fel a körülbelül 200 ember hangulatát a Nová Chmelnice nevű koncertteremben. 
Estendøn koncert hangulata
     Rövid szünet után következett a budapesti Góbé zenekar. A jó hangulat nem múlt el, és a társaság a koncertek befejezése után is még sokáig szórakozott.
Színpadon a Góbé zenekar
     A hétvége legeseménydúsabb napja a szombat volt. A program már délelőtt elkezdődött a Kisoldali téren, ahol az Ady Endre Diákkör és a Diákhálózat is a prágai magyar szervezetekkel együtt elhelyezte koszorúját II.Rákóczi Ferenc emléktáblájánál az 1948-as eseményekre emlékezve. A diákok nevében Kotiers Róza, a Diákhálózat elnöke és Tari Dávid, az Ady Endre diákkör elnöke koszorúztak. 
    Az ünnepség után indult az érdeklődők számára a Prága belvárosát bemutató városnéző túra. A csoport másik része Dobřanyba utazott, ahol Magyarország prágai nagykövetségének szervezésében részt vettek az 1848-as magyar honvéd sereg mártír ezredesének, Ormai Auffenberg Norbertnek emléket állító tábla felavató ünnepségén. 
     Innen a diákok nagy része elutazott a közelben levő pilzeni sörgyárba, ahol a sörgyárat bemutató túrán vehettek részt. A diákszervezetek elnökségi tagjai megtekintették a Magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum ez alkalomra készült kiállításának
megnyitóját és képviselték a diákságot a nagykövetség ünnepi fogadásán is.
     A hétvége programja szombat este zárult le a hagyományos magyarbulival, ahol idén is DJ Peter és DJ Mr. Reeflex szórakoztatta a többszáz fiatalt egész éjszaka a Storm clubban.
Magyarbuli pillanatkép a Storm klubból
     A Márciusi Mulatságok egy átfogó rendezvény, amely nem csak a felhőtlen szórakozásról szól. Ugyanolyan fontos cél a szervezők számára a magyar kultúra ápolása és népszerűsítése a fiatalok körében, mint az, hogy lehetőséget adjanak az egész Kárpát-medencéből érkező, többnyire felvidéki származású magyar diákoknak az ismerkedésre, találkozásra, a kapcsolatok ápolására. Az Ady Endre Diákkör 1957-ben alakult Prágában. Küldetése a Prágában tanuló felvidéki magyar és magyar egyetemisták tömörítése, érdekképviselete, kulturális és szórakoztató szabadidős rendezvények szervezése.

A bejegyzést készítette: Bazár György

Comments

Popular posts from this blog

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az egykori monarchia t

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a magyar
A Karlovy Vary-i Magyar Alapszervezet megalakulása, avagy a Magyar Specialitások boltjától a magyar klubig Szeptember végén volt szerencsém közel a német határnál meglátogatni e festői szépségű és világhírű nyugat-csehországi várost. Felkeltette érdeklődésemet, hogy számomra meglepő módon itt is élnek magyarok. Két csodálatos napot töltöttem a városban Turay Erzsébet elnök asszony és Kalinová Valika társaságában. Ott létem alatt a beszélgetések és a városban tett séták során betekintést nyerhettem a helyi magyar szervezet életébe. Az ott tartózkodásom célja az volt, hogy egy interjú keretében bemutassam a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének legfiatalabb magyar tagszervezetét, amely ez év elején alakult meg. Karlovy Vary központja János: Hogyan indult a helyi magyar szervezet alakulása? Erzsébet: Lényegében, amikor ideköltöztünk a csehországi Karlovy Vary-ba, akkor az volt a fő gondunk, hogyan újra kezdeni. Úgy döntöttünk, hogy nyitunk egy boltot