Skip to main content

FMK- FIATALOK MAGYAR KLUBJA

FMK- FIATALOK MAGYAR KLUBJA
Ilyen elnevezést kapott a 2014 őszén  megalakult kisebb csoportosulás a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének Ostravai Alapszervezete keretén belül az Ostravában és környékén élő és tanuló magyar fiatalok számára.
A csoport része az ostravai magyar klubnak és heti vagy kétheti rendszerességgel találkozunk. Célunk egymást jobban megismerni, új tagokat toborozni, beszélgetni, szórakozni, filmestéket szervezni, létrehozni kapcsolatokat más csehországi és egyéb külföldi magyar ifjúsági szervezetekkel, ápolni a magyar hagyományokat. A programok kötetlenek, terveink kedvünktől függőek. Lényeg a jókedv és a szórakozás.
Tánc, muzsika, vacsora, eszmecsere, felhőtlen jókedv. Így lehetne jellemezni az FMK legutóbbi eseményét az Ostravai Magyar Klubban. 2015. szeptember 14-e a pontos dátuma ennek a kis baráti összejövetelnek a klub falain belül, egy borongós, kora őszi hétfő estén, melytől néha még a ház falai is megremegtek. Hogy miért is esett ki a padló a helyéről? Mindjárt kiderül!
Végre találkozott a kiscsapat! Igen, végre, mert már itt volt az ideje egy kis mulatásnak, együtt töltött időnek. Már hiányzott mindenkinek a magyar beszéd, a magyar virtus, a magyar fiatalok társasága így a hosszú nyár után. Hasonló érdeklődési témák, hasonló fáradsági szint. Így kezdődött minden...de messze sem volt még vége. Ha összegeznénk honnan jöttünk, lenne ott minden: Magyarország, Felvidék, Csehország. Ezen belül legfőképpen a magyar nyelvet érvényesítettük, de akadt helye a cseh és szlovák ill. angol nyelv használatának is. Miért is ne? Fiatalok vagyunk, hadd tanuljunk és gyakoroljunk más nyelveket is! És ezalatt a sok átbeszélt óra alatt még vacsorázni, borozni is volt időnk, hisz mindenki tudja, hogy a magyar borok a legfinomabbak. Vagy tévedek?!
És mind emellett hozzá kell tennem, hogy a magyar ember nem csak enni, inni, beszélni szeret, de a zene is a vérében van. De nem csak a hagyomás tuc-tuc elektronikus illetve slágerdalok a menőbbnél menőbb rádióállomások repertoárjából, de az eredeti magyar népzene is. És erre a feladatra nem is lehetett volna más alkalmas, mint a mi Marton Sári gyakornokunk Marcaliból, aki kiskora óta táncol, csellózik és még sok millió egyébbel foglalkozik. Így ő gondoskodott arról, hogy a vacsora ne csak fel, de le is menjen rólunk egy kis rögtönzött táncház keretén belül. És itt jött az a pillanat, amikor nem biztos, hogy a szomszédok tudták, mi is folyik a fal túlsó oldalán, de semlegességüket kifejezve nem hallottunk egy kopogást sem. Szerencsére! Különben még befogtuk volna őket is a körbe egy kis széki táncot tanulni!
            Tehát így ismét egy jó, kellemes, felhőtlen és kötetlen estét élhettünk át, mely csöndesnek egyáltalan nem mondható. Legyen gyakrabban ilyen, ismerjük meg egymást jobban, élvezzük a fiatalságunkat!
Minden magyarul beszélő fiatalt szívesen fogadunk, gyertek bátran ismerkedni! 

CSMMSZ Ostrava 

A bejegyzést készítette: Ivkovič Krisztina

Comments

Popular posts from this blog

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a ma...

Karácsonyi események az ostravai Magyar Klubban, 2019

A Római Katolikus Egyház hagyományai szerint advent második hétvégéjén a jászolra emlékezünk, ahol a Megváltó született. Mind az adventi koszorún, mind a Katolikus Egyház szertartásán is ekkor a lila az uralkodó szín, mely a szeretet jelképezi. Mindezeket figyelembe véve került megrendezésre 2019. december 7-én, szombaton az ostravai Magyar Klubban a fiataloknak és még fiatalabbaknak megszervezett délelőttünk. Az adventi és karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódóan alakultak a rendezvény eseményei is. Fenyőfát és hóembert festettünk, melyhez a fa sablonokat Nagy Sándor, a CsMMSz Olomouci Helyi Egyesületének elnöke készítette. Így kicsiknek és nagyoknak már csak a kreativitásukra volt szükség, hogy fantáziájuknak megfelelően díszítsék és színesítsék ezeket az elemeket. Hóembereket zokniból is készítettünk Sándor feleségének, Jitka Nagyová irányításával. A fehér zoknikat hobbi kellékboltban beszerzett anyaggal megtöltöttünk, és feldíszítettük a legsokoldalúbb variációkban. Emelle...

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az ...