Szabadságát az ember rendszerint akkor becsüli, amikor már nem szabad, vagy ha szabadságát végtelen áldozatokkal vívta ki."
Széchenyi István

Az ostravai magyarok közössége minden kedden találkozik a Magyar Klubban (ul. 28. října 15 702 00, Ostrava), ahol megosztják élményeiket (például hétvégi kirándulások emlékét) vagy programokat terveznek (például a Csalogányok következő fellépésének műsortervét). Természetesen a hivatalos ügyek sem maradhatnak ki, elszámolások és pályázatok egyeztetése zajlik a klub hátsó részében kialakított irodában. Ilyen alkalmakkor mindig van mód egy finom kávé vagy legújabb házi sütemény kipróbálására is.
Klubélet Ostraván |
Azonban 2018. október 23-ai kedd sok szempontból több volt, mint az amúgy is gazdag és élményekben dús keddi klubnap. Az ostravai magyar közösség nemcsak egyénileg otthon a televízió előtt csatlakozott a hazai és országos megemlékezésekhez, hanem együtt is, határon túli közösségként is lerótták tiszteletüket az 1956. októberi hősök előtt. A megemlékezés részeként Harlov-Csortán Melinda, Petőfi Sándor ösztöndíjas tartott egy rövid előadást ennek a gazdag és meghatározó történelmi eseménynek egyetlen helyszínéről, az egykori budapesti Felvonulási ma 56-osok terének történetéről és ezáltal a 62 évvel ezelőtti események kirobbanó momentumának, a Sztálin szobor ledöntésének emlékezetéről napjainkig.
Az 1956-ról szóló előadás
Az 1956-ról szóló előadás
Azonban ezzel nem volt vége a történelmi visszaemlékezéseknek és ünnepeknek, hiszen ezen a napon nyílt meg a mások mellett a Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztérium, a prágai Magyar Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum közös vándorkiállítása is. A kiállítás címe: Vízióból tettek: Széchenyi István a modern Magyarország megalapozója és tizenkét közel két méter magas táblából áll. A gazdagon illusztrált egységek sok érdekes, kevésbé közismert információt nyújtanak a vendégek számára. A kiállítást Dr. Fónagy Zoltán történész írta és szerkesztette, és korábban már a prágai magyar közönség is megcsodálhatta.
A kiállítás szerkezete az általános történelmi áttekintés mellett Széchenyi nagyságát és tevékenységének sokszínűségét mutatja be mind gazdasági, közlekedési, mind kulturális téren. A kiállítás rávilágít arra is, hogy Széchenyi milyen sok helyszínen járt és tanult, szerzett tapasztalatot élete során. Bécsi és nagycenki gyermekévei után a katonai szolgálattal szerzett mások mellett olaszországi és oszmán birodalmi tapasztalatokat is. Meghatározóak voltak angliai útjai is, melyek például a városi élet (kaszinó, pesti korzó) és a lovaglás vívmányait valamint a Lánchidat hozták nekünk. Bár kortársai kritizálták angol-fanatizmusát, mely többek között extravagáns öltözetén is nyomott hagyott, a magyar kultúra például a nyelv és tánc védelmét élete végéig fontosnak tartotta, és számtalan kiemelkedő publikációjában védelmezte.
A kiállítás egy darabja
Élete végén újra Ausztriában élt Döblingben, ahol folyamatosan romló egészségét kezelték. Azonban itt sem maradt távol a hazai eseményektől, látogatói és publikációi által a kapcsolat ugyanolyan vibráló és kétirányú volt. Az ostravai közönség nagy örömmel fogadta a kiállítást, mely még hetekig díszíti majd a Magyar Klubot, és teszi elérhetővé Széchenyi emlékét az idelátogatóknál.
Ilyen gazdag program nem csoda, hogy a klubban tartotta a résztvevőket és még 7-8 óra után is folyt a jókedvű beszélgetés és közösségi élet.
A fotókat Jenei János, a beszámolót Harlov-Csortán Melinda készítette.
Comments
Post a Comment