Skip to main content

Ostravai szombat délelőttök


A kezdetben gyerekprogramként indult évi öt-hat program mára valóban korosztályi megkötés nélkül kerül megrendezésre, és ez nemcsak annyit jelent, hogy a fiatal felnőtt vagy nagyszülő is ott marad a klubban a foglalkozás alatt, esetleg beszélget vagy besegít, hanem valóban ugyanolyan célcsoportja és társszervezője is ezeknek az alkalmaknak mindenki.

Idén az ostravai gyermekfarsang kicsúszott a hivatalos farsangi időszakból, mely vízkereszttől (vagy ahogy színtén hívják a három királyok ünnepétől) hamvazószerdáig (a nagyböjt kezdetéig) tart. Már a híres farsangfarkán is túl voltunk, amikor az ünneplések és bolondozások lezárulnak hagyományosan mások mellett asszonyfarsanggal, felvonulással vagy pinceszerezéssel ünnepeltek. Mentségünkre legyen mondva, hogy a farsangfarka hagyományosan hétköznapra esik (a hamvazószerdát megelőző hétfő és kedd), mely megakadályozná, hogy annyira sok korosztály lelhesse örömét nálunk. Nem beszélve arról, hogy így nem volt egy mulatság sem, mellyel konkurálnia kellett volna a magyar farsangnak Ostraván. Azonban nemcsak az időpont volt gondosan megszervezve, hanem a programok is, melyekkel minden esetben igyekszik a szervező csapat tanítani és örömöt okozni a szülőknek és gyermekeknek egyaránt.

Álljunk is meg egy pillanatra a szervezőknél, mert bizton állíthatom, hogy egy rendkívüli társaságról van szó. Magunk közt tudhatjuk a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének olomützi elnökét és kedves feleségét, aki nyelvi akadályokat kedvességével és hihetetlen kreatív feladatok megvalósításával oldja fel. Velünk volt az Ostravai Csalogányok asszonykórus vezetője is, aki dalok mellett csodás süteményével és a programok kétnyelvűségének biztosításával tette még tökéletesebbé a délutánt. A jó hangulatot és a szerető környezetet a Fiatal Magyarok Klubja Ostrava egyik alapítója biztosította, aki a kézműves feladatok mellett az elemózsia előkészítéséről is gondoskodott és a legkedvesebb bohócként csalt mosolyt minden kicsi és kicsivel nagyobb arcára egész délelőtt. Ahogy maskarája is jelezte, láthatatlan szervezőként ott van minden ifjúsági program mögött a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének Ostravai Helyi Egyesületének új elnökhelyettese is. Ő volt egyszerre a „beengedő ember” és a problémamegoldó ez alkalommal is, aki hozott sajtot, ha elfogyott a készülő melegszendvicsekhez, és akinek napszemüvegéért és játékpisztolyáért minden gyermek versenyzett. Ehhez a fantasztikus csapathoz csatlakozott e sorok írója is, aki a magyar nyelv és kultúra elemeit csempészi bele a programokba, és szervezi meg, hogy az esemény híre és beszámolója minél több emberhez jusson el. Egy ilyen sokoldalú, együttműködő és jószándékú szervező csapat több mint biztosíték a sikerhez, hogy necsak a legkisebbek érezzék jól magukat, de lelkükben fiatalok is megtalálják azt a fajta feltöltődést, melyhez legjobban kedvük van. Legyen ez egy jó beszélgetés, egy új kézműves apróság elkészítése vagy bolondos beöltözés.

          


Ezalkalommal a klasszikus beöltözés és falatozás mellett kiegészült a program álarckészítéssel, speciális képkészítéssel, amelyekkel egyaránt a farsang kifordított, bolondos jellegét ünnepeltük, és éltük meg. Azonban egy esemény sem igazi, ha nem lehet valamit emlékül hazavinni, erről gondoskodott az Olomützből érkező szervező páros, akik segítségével patkolt fatojások és anyagfigurák kerülhettek a táskákba hazaindulás előtt.





Ahogy minden alkalommal így most sem maradtak üresek a szorgos kezeket tápláló bendők. Farsangi süteményektől és frissen készült melegszendvicsek sokaságával volt teli az asztal. A nyelvtanulás és a két kultúra ismeretének gazdagításának biztosítására bemutatkozott minden kicsi és nagy maskarás magyarul és cseh nyelven is, sőt néha harmadik nyelv is megjelent a batman és catwoman alakjában. A sokféleség, a sok program, de legfőképpen a sok mosoly tette tökéletessé az ostravai gyermekfarsangot 2019-ben is.

Az idei húsvét a virágvasárnap előtti szombat délelőtt került megrendezésre. Így semmilyen családi rendezvény nem lehetett akadálya a Magyar Klubban szervezett programnak. A jó idő és a számos helyi esemény mégis sok „törzstagot” elcsábított, azonban az bizton állítható, hogy az egybegyűltek egytől-egyig nagyon jól érezték magukat.  A Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének központi célkitűzéseihez hasonlóan az ostravai gyermekfarsang is ötvözte a cseh és magyar kultúra egyes elemeit. Így volt a hagyományos (illetve annak éppen nem nevezhető) tojásfestés mellett ostorfonás is. Teret kapott emellett szombat délelőtt folyamán a gyerekek legnagyobb örömére természetesen a lufifújás is. A húsvéti bárány és nyuszi formájú sütemények mellett hot-dog és sok-sok gyümölcs is várta a klubba érkezőket.


Ez alkalommal különböző állomásokat alakítottak ki a szervezők, melyek a különböző korosztályoknak megfelelően eltérő nehézségű feladatokat tartalmazott. Így a kézügyesség mellett volt lehetőség a nyelvi és logikai tudás megmérettetésére is. Emellett készültek hazavihető emléktárgyak vagy otthon újra alkotható ötletek is. Öröm volt látni, hogy minden állomáson tüsténkedett az aprónép, a szülők és nagyszülők egyaránt. Sőt hamar a szülők és nagyszülők tanították egymást vagy az állomásra érkező újabb gyerekeket. A csöppségek a két éves kortál az általános iskola végéig változatos korúak voltak, szinte azonos lány és fiú, akik nemcsak a megszervezett programokat és ételeket élvezték, hanem azok előkészítésében, illetve az elpakolásban egyaránt kivették a részüket. Nem lehetünk elég hálásak a felnőtt korosztálynak, akik nemcsak veszik a fáradtságot, hogy eljöjjenek és aktív tagokként részt vegyenek az eseményen, de kérés nélkül társszervezőkké válnak, ha a lukulluszi lakomához hiányzik valami, vagy ha a gyerekek felfokozott lelkesedését a fejtörő helyett egy kiadós lufikardvívással szükséges csillapítani.


Természetesen a szervezőknek a dolgos kezek és a sikeresen megoldott feladatoktól büszke szemcsillogás mellett az is visszacsatolás, ahogy az ilyen alkalmakkor is összegyűlt családok az elkövetkezendő hétvégék valamelyikén önállóan szerveznek meg közös találkozókat vagy programokat. Ezek a ”folytatások” igazolják vissza a klub létjogosultságát, és a hétköznapokban esetlegesen felmerülő szervezői nehézségek jelentéktelenségét. Igen is fontos a klub, és közösséget tud generálni, a sok kedves és boldogan kacagó kicsi pedig valóban a jövő záloga. Köszönjük a résztvevőknek és a szervezőknek a lankadatlan lelkesedést, és a mindenkit szeretettel várunk a következő alkalmainkon. Április 30-án a Magyar Film Napján a felnőtteket várjuk egy cseh feliratú magyar (nyelvű) film, A viszkis megtekintésére a Prágai Magyar Intézet jóvoltából. Május 18-án, szombaton pedig a magyar kultúrát és nyelvet gyakoroljuk, ünnepeljük és élvezzük majd együtt kicsit és nagyok bevonásával egyaránt.

Szeretettel hívunk és várunk mindenkit!
A fotókat készített Szabova Serena és Nagy Sándor a szöveget írta Harlov-Csortán Melinda

Comments

Popular posts from this blog

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az egykori monarchia t

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a magyar

Gondolatok a Prágai Magyar Bálról

A bársonyos forradalmat követő időszakban alakult szervezet, mely céljául tűzte ki a csehországi magyarság egyesületi formában történő összefogását és kulturális programjainak megszervezését, már egy évvel megalakulás után, 1992-ben megrendezte a Prágai Magyar Bált. Ennek helyszíne a Vinohrady városrész (Prága 2) Vasutas Kultúrháza volt. A sikeres kezdetet további bálok követték a smíchovi (Prága 5) Nemzeti Házban. Ezek a rendezvények a későbbiekben már nemcsak a prágai helyi szervezet különböző generációinak jelentett kulturális és szórakozási élményt, hanem rendszeres találkozási lehetőséget biztosított más helyi szervezetek tagjainak is a báli együttlét szabadabb, kötetlenebb körülményei között. Nagy örömünkre szolgál, hogy más helyi egyesületekre (Brünn, Ostrava) is hatással volt a prágai bál, és immár ők is rendszeresen szerveznek hasonló eseményt, a novemberi Katalin bált.   Nagy előrelépést jelentett a bál helyszínének áthelyezése Prága központjába, a repreze