Skip to main content

Gálaest és Katalin-bál

Gálaest és Katalin-bál az ostravai magyarokkal

Az Ostravai Magyar Klub eseménynaptárában minden évben a legszínvonalasabb események közé tartozik a hagyományos gálaest illetve a Katalin-bál. Eme kettő esemény általában külön foglal helyet a naptárunkban, ám ebben az évben fordult a kocka. A hosszabb vendéglista és összetettebb program érdekében idén változtattunk a dolgokon és egybeköttöttük őket.
Minden 2016.november 19-én kezdődött a magyar bál már hagyományos helyszínén, a K-Trio kultúrházban, az ostravai Hlubina városrészben. Délután négy órakor vette kezdetét a gálaest, mely idén sem maradt sztárvendégek nélkül. A Budapesti Operettszínház két remek művésze fogadta el meghívásunkat Szendy Szilvi és Peller Károy személyében. Egy igazán színvonalas operettcsokorral készültek, melynek első része a hagyományos pesti életről, mulatásról, evésről és ivásról szólt, majd a második blokkban a magyar falucskák és régiók vették át a főszerepet. Viccelődtek, meséltek, énekeltek és nem utolsó sorban táncoltak. Az akrobatikus táncelemeiket sokan megirigyelhettük! Természetesen a ráadás sem maradhatott el, melyet a közönség már állótapssal ünnepelt.

Szendy Szilvi és Peller Károly

Délibábos Hortobágyon....

Az operettgála után jött egy kisebb szünet, mely alatt a szervezők átrendezték a termet a bál helyszínévé. Ezalatt megtelt a helyi bár, a folyosó székeit elfoglalták a várakozó vendégek, az újonnal érkezettek pedig pálinkakóstoláson vehettek részt.
A vendégek fogadása csalogány módra

Elérkezett az este hét óra, a Katalin-bál kezdete. Rákóczi Anna, a Ostravai Alapszervezet elnöke köszöntötte a megjelent bálozó vendégeket és nagy örömmel mesélte el, hogy szervezetünk jövőre ünnepeli 25. évfordulóját, melyre ezúton hívott meg mindenkit nagyon sok szeretettel. Ezekután konferálta fel a bál fellépő vendégét, a Magyarországról érkező Mészáros János Elek művész urat, aki néhány évvel ezelőtt megnyerte a Csillag születik tehetségkutató műsort. A bál nyitányaként gyönyörű magyar dallamokat hallhattunk tőle, többek között a Bánk bán operett leghíresebb művét, a Hazám, hazám-at, vagy a Honfoglalás ismert sorait. Megható elmélkedései az egyes énekek között rávilágítottak sok problémára a mai világban, magyarság- és hazaszeretete ott tükrüződött minden egyes szavában.
Mészáros János Elek

A művész úr  első műsorblokkja után kezdődhetett az igazi táncos mulatság! A zenét a már jól ismert felvidéki Partner együttes szolgáltatta az egész éjszaka folyamán. A jobbnál jobb slágerekre mindenkinek megpördült a lába, elkezdődött a boogie. A tánc mellett viszont egy másik fontos dolog is szerepet kapott: a tombola, melynek árulásakor úgy fogytak a jegyek, mint a cukor! Hiába, ez egy elengedhetetlen kellék a bálokon.
Este tízkor elérkezett Mészáros János Elek újabb műsorblokkja, mely híres magyar táncdalokból állt. Itt már a meghatódottságot felváltotta a tánc és a vidámság, melyeknek a vendégek nem is tudtak ellenállni. Megtisztelő volt egy ilyen fantsztikus produkcióra ropni a táncot, köszönjük szépen!
Amikor az óra 11-et jelzett, itt volt az ideje a tombolahúzásnak. Ritkán látni az emberek szemében ilyen izgalmat, mint abban az egy órában. Szemével mindenki a hallott számot, színt és mintát kereste az előtte elterülő jegyeken, hátha épp az övé nyer. Körülbelül 30-40 díjat osztott ki Anna, az elnökünk Cilike és Vilma csalogányok segítségével. A jó hangulat itt sem hiányozott. Sok szerencsést köszönthettek, többek között a pilzeni, olmützi, prágai, brünni vagy a hazai ostravai magyarokat.
Tombolahúzás
A tombola után ismét jöhetett a felhőtlen móka és kacagás, a zenekar húzta, ameddig bírta. Volt itt ének, tánc, Cilike spárgamutatványa, vonatozás, kacsatánc és minden, ami egy jó bálhoz kell.
Megy a gőzös, megy a gőzös Ostravára...
Ezt is megéltük, ezen is túlvagyunk, várjuk a következő ostravai Katalin-bált, melyre egy évet még sajnos várnunk kell. De nagy örömmel fogunk visszaemlékezni erre az eseményre, a fellépőkre és a résztvevőkre egyaránt. Viszlát jövőre!


A bejegyzést készítette: Ivkovč Krisztina


Comments

Popular posts from this blog

Élet Csehországban

Hol volt hol nem volt, az óperenciás tengeren is túl, ott ahol a kurta farkú malac túr, volt egyszer egy Csehország. Egy ország, ahol köszönöm helyett dekuji van, Duna helyett Moldva, Tokaji helyett Pilsner, gulyás helyett gulyás. Na jó az utolsó az stimmel, de csak névben, állagban és ízben más. Persze azért nem ég és föld.. Mintha most lett volna, hogy felültem a Budapest-Prága vonatra szeptember első napján a keleti pályaudvarnál, hogy belevágjak valami teljesen ismeretlenbe. El sem hiszem, de azóta már az ötödik hónapomat töltöm itt. Már párszor írtam a blogra, de most gondoltam kicsit bemutatkozom, hiszen elég élményt  gyűjtöttem  már ahhoz, hogy legyen miről írni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 9 hónapot tölthetek az országban a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasaként. A program  célja, hogy segítse a Kárpát-medencében élő szórványmagyarság helyzetét és, hogy erősítse a határon túl élő és az anyaországban élő magyar kapcsolatokat. A program az egykori monarchia t

A magyar- és a cseh gasztronómia avagy beszélgetés az ostravai magyar klub lovagrendi szakácsával Bors-Fiszli Editkével

A mi Editkénk A Receptek a magyar konyhából c. rendezvénysorozatunk főszakácsával Bors-Fiszli Editkével beszélgettem a rendezvényről és a magyar és a cseh gasztronómiáról.  Hogyan is vált az ostravai magyar klub a magyar gasztronómia helyi fellegvárává? Mik a főbb hasonlóságok és különbségek a magyar és a cseh íz világ között? Hogyan is vált az ostravai magyar lakos, Editke a magyarországi Népi Ízőrző Lovagrend lovagrendi szakácsává? A következő sorok megadják a választ. Editke: A történet 2010 augusztusában a kouty-i művelődési táborban kezdődött, ahol megismerkedtem az egyik ostravai klubtaggal, Bors Istvánnal. A kapcsolatunk később komolyra fordult, majd pedig összeházasodtunk. Az Ostravai Magyar Klubba beléptem, amikor idekerültem, nemcsak a férjem, hanem az unokatestvérem, Magdika révén is klubtag lettem. Később a vezetőségnek is a tagja lettem. Jenei János ötletére elhatároztuk, hogy bevezetünk egy magyar konyhát, egy úgynevezett főzőesemény sorozatot, ahol a magyar

Gondolatok a Prágai Magyar Bálról

A bársonyos forradalmat követő időszakban alakult szervezet, mely céljául tűzte ki a csehországi magyarság egyesületi formában történő összefogását és kulturális programjainak megszervezését, már egy évvel megalakulás után, 1992-ben megrendezte a Prágai Magyar Bált. Ennek helyszíne a Vinohrady városrész (Prága 2) Vasutas Kultúrháza volt. A sikeres kezdetet további bálok követték a smíchovi (Prága 5) Nemzeti Házban. Ezek a rendezvények a későbbiekben már nemcsak a prágai helyi szervezet különböző generációinak jelentett kulturális és szórakozási élményt, hanem rendszeres találkozási lehetőséget biztosított más helyi szervezetek tagjainak is a báli együttlét szabadabb, kötetlenebb körülményei között. Nagy örömünkre szolgál, hogy más helyi egyesületekre (Brünn, Ostrava) is hatással volt a prágai bál, és immár ők is rendszeresen szerveznek hasonló eseményt, a novemberi Katalin bált.   Nagy előrelépést jelentett a bál helyszínének áthelyezése Prága központjába, a repreze